School Directory
Highlands
School Info
Logo: | |
School Id: | # 125 |
Mailing Address: | 2400 Memorial Pky |
Street Address: | 2400 Memorial Pky
Fort Thomas, KY 41075 1528 |
Phone: | (859)781-5900 |
FAX: | (859)442-4212 |
County: | Campbell |
Diocese: | Covington |
Time Zone: | Eastern |
Grade: | 7 - 12 |
Enrollment Factor: | 1 |
Enrollment 9 - 12: | 1022 |
Enrollment 10 - 12: | 772 |
Enrollment 9 - 11: | 764 |
Member Since: | 1920 |
SB128 Status: | disabled |
School Region: | 9 |
Web Site: | https://www.fortthomas.kyschools.us |
Athletic Department Web Site: | https://Highlandsathletics.com |
Designated Rep: | Wes Caldwell |
Principal: | John Darnell |
Athletic Director: | Wes Caldwell |
School System: | Fort Thomas Schools
28 N Fort Thomas Ave Fort Thomas, KY 41075 |
Phone: | (859)781-3333 |
FAX: | (859)781-5347 |
Supt.: | Brian Robinson |
Certified Athletic Trainer: | Tracy Coffman |
Counselor: | |
Stadium: | David Cecil Memorial |
Capacity: | 4700 |
Gym: | Russell Bridges Gym |
Capacity: | 1350 |
School Colors: | Blue & White |
Boys Nickname: | Bluebirds |
Girls Nickname: | same |
Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | region: 6 | Matthew Stuart |
Archery - Boys
region: 6
Matthew Stuart |
||
Archery - Girls | region: 6 | Matthew Stuart |
Archery - Girls
region: 6
Matthew Stuart |
||
Baseball | region: 9, district: 36 | Jeremy Baioni |
Baseball
region: 9, district: 36
Jeremy Baioni |
||
Basketball - Boys | region: 9, district: 36 | Kevin Listerman |
Basketball - Boys
region: 9, district: 36
Kevin Listerman |
||
Basketball - Girls | region: 9, district: 36 | Jaime Richey |
Basketball - Girls
region: 9, district: 36
Jaime Richey |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | region: 5 | Andrew Eckerle |
Bowling - Boys
region: 5
Andrew Eckerle |
||
Bowling - Girls | region: 5 | Andrew Eckerle |
Bowling - Girls
region: 5
Andrew Eckerle |
||
Bowling - Unified | region: 5 | Marie Rosenhagen |
Bowling - Unified
region: 5
Marie Rosenhagen |
||
Cheerleading | region: 5 | Sarah Hoffman |
Cheerleading
region: 5
Sarah Hoffman |
||
Cross Country - Boys | class: 3A, region: 5 | Brian Alessandro |
Cross Country - Boys
class: 3A, region: 5
Brian Alessandro |
||
Cross Country - Girls | class: 3A, region: 5 | Brian Alessandro |
Cross Country - Girls
class: 3A, region: 5
Brian Alessandro |
||
Dance | region: 3 | Ashley Wrobleski |
Dance
region: 3
Ashley Wrobleski |
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Esports - Spring | Shih Yang Wen |
|
Esports - Spring
Shih Yang Wen |
||
Esports - Winter | Shih Yang Wen |
|
Esports - Winter
Shih Yang Wen |
||
Fast Pitch Softball | region: 9, district: 36 | Milt Horner |
Fast Pitch Softball
region: 9, district: 36
Milt Horner |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 5A, district: 6 | Robert Sphire |
Football
class: 5A, district: 6
Robert Sphire |
||
Golf - Boys | region: 8 | Bert Richey |
Golf - Boys
region: 8
Bert Richey |
||
Golf - Girls | region: 8 | Tye Lembright |
Golf - Girls
region: 8
Tye Lembright |
||
Indoor Track - Boys | Dustin Preble |
|
Indoor Track - Boys
Dustin Preble |
||
Indoor Track - Girls | Brian Alessandro |
|
Indoor Track - Girls
Brian Alessandro |
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 9, district: 36 | Suli Kayed |
Soccer - Boys
region: 9, district: 36
Suli Kayed |
||
Soccer - Girls | region: 9, district: 36 | Chris Norris |
Soccer - Girls
region: 9, district: 36
Chris Norris |
||
Swimming - Boys | region: 7 | Joey Svatba Kevin Kampschmidt |
Swimming - Boys
region: 7
Joey Svatba Kevin Kampschmidt |
||
Swimming - Girls | region: 7 | Joey Svatba Kevin Kampschmidt |
Swimming - Girls
region: 7
Joey Svatba Kevin Kampschmidt |
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Tennis - Boys | region: 9 | Kristin Laskey |
Tennis - Boys
region: 9
Kristin Laskey |
||
Tennis - Girls | region: 9 | Adam Caswell |
Tennis - Girls
region: 9
Adam Caswell |
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | class: 3A, region: 5 | Dustin Preble |
Track - Boys
class: 3A, region: 5
Dustin Preble |
||
Track - Girls | class: 3A, region: 5 | Brian Alessandro |
Track - Girls
class: 3A, region: 5
Brian Alessandro |
||
Track - Unified | class: 3A, region: 5 | Marie Rosenhagen |
Track - Unified
class: 3A, region: 5
Marie Rosenhagen |
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 9, district: 36 | Jim Delong |
Volleyball - Girls
region: 9, district: 36
Jim Delong |
||
Wrestling - Boys | region: 5 | Colin Roth |
Wrestling - Boys
region: 5
Colin Roth |
||
Wrestling - Girls | region: 5 | Colin Roth Dakota Riley |
Wrestling - Girls
region: 5
Colin Roth Dakota Riley |
Junior Varsity Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 9, district: 36 | Nick Dill Jeremy Baioni |
Baseball
region: 9, district: 36
Nick Dill Jeremy Baioni |
||
Basketball - Boys | region: 9, district: 36 | Scott Blasingame Kevin Listerman |
Basketball - Boys
region: 9, district: 36
Scott Blasingame Kevin Listerman |
||
Basketball - Girls | region: 9, district: 36 | Kayla Umberg Jaime Richey |
Basketball - Girls
region: 9, district: 36
Kayla Umberg Jaime Richey |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | region: 5 | Vincent Berry |
Cheerleading
region: 5
Vincent Berry |
||
Cross Country - Boys | class: 3A, region: 5 | Brian Alessandro |
Cross Country - Boys
class: 3A, region: 5
Brian Alessandro |
||
Cross Country - Girls | class: 3A, region: 5 | Brian Alessandro |
Cross Country - Girls
class: 3A, region: 5
Brian Alessandro |
||
Dance | region: 3 | Hannah Montgomery |
Dance
region: 3
Hannah Montgomery |
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | region: 9, district: 36 | Dayne Merley Milt Horner |
Fast Pitch Softball
region: 9, district: 36
Dayne Merley Milt Horner |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 5A, district: 6 | Robert Sphire Ryan Leopold |
Football
class: 5A, district: 6
Robert Sphire Ryan Leopold |
||
Golf - Boys | region: 8 | Brian McNay Bert Richey |
Golf - Boys
region: 8
Brian McNay Bert Richey |
||
Golf - Girls | region: 8 | Maleah Abner |
Golf - Girls
region: 8
Maleah Abner |
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 9, district: 36 | Ian Chang |
Soccer - Boys
region: 9, district: 36
Ian Chang |
||
Soccer - Girls | region: 9, district: 36 | Chris Norris Kelsey Etherton |
Soccer - Girls
region: 9, district: 36
Chris Norris Kelsey Etherton |
||
Swimming - Boys | region: 7 | Joey Svatba |
Swimming - Boys
region: 7
Joey Svatba |
||
Swimming - Girls | region: 7 | Joey Svatba |
Swimming - Girls
region: 7
Joey Svatba |
||
Team Tennis - Boys | (no team) | |
Team Tennis - Boys
|
||
Team Tennis - Girls | (no team) | |
Team Tennis - Girls
|
||
Volleyball - Girls | region: 9, district: 36 | Brooke Meier |
Volleyball - Girls
region: 9, district: 36
Brooke Meier |
||
Tennis - Boys | region: 9 | Kristin Laskey Timothy Hawk |
Tennis - Boys
region: 9
Kristin Laskey Timothy Hawk |
||
Tennis - Girls | region: 9 | Adam Caswell |
Tennis - Girls
region: 9
Adam Caswell |
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | class: 3A, region: 5 | Dustin Preble |
Track - Boys
class: 3A, region: 5
Dustin Preble |
||
Track - Girls | class: 3A, region: 5 | Brian Alessandro |
Track - Girls
class: 3A, region: 5
Brian Alessandro |
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Wrestling - Boys | region: 5 | Colin Roth |
Wrestling - Boys
region: 5
Colin Roth |
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|
Freshman Sports / Activities
Sport | Alignment | Coach |
Archery - Boys | (no team) | |
Archery - Boys
|
||
Archery - Girls | (no team) | |
Archery - Girls
|
||
Baseball | region: 9, district: 36 | Brian Benzinger Jeremy Baioni |
Baseball
region: 9, district: 36
Brian Benzinger Jeremy Baioni |
||
Basketball - Boys | region: 9, district: 36 | Kevin Listerman Matt Gessner |
Basketball - Boys
region: 9, district: 36
Kevin Listerman Matt Gessner |
||
Basketball - Girls | region: 9, district: 36 | Jaime Richey Jeff Trunick |
Basketball - Girls
region: 9, district: 36
Jaime Richey Jeff Trunick |
||
Bowling - Adapted | (no team) | |
Bowling - Adapted
|
||
Bowling - Boys | (no team) | |
Bowling - Boys
|
||
Bowling - Girls | (no team) | |
Bowling - Girls
|
||
Bowling - Unified | (no team) | |
Bowling - Unified
|
||
Cheerleading | (no team) | |
Cheerleading
|
||
Cross Country - Boys | class: 3A, region: 5 | Brian Alessandro |
Cross Country - Boys
class: 3A, region: 5
Brian Alessandro |
||
Cross Country - Girls | class: 3A, region: 5 | Brian Alessandro |
Cross Country - Girls
class: 3A, region: 5
Brian Alessandro |
||
Dance | (no team) | |
Dance
|
||
Diving Boys | (no team) | |
Diving Boys
|
||
Diving Girls | (no team) | |
Diving Girls
|
||
Fast Pitch Softball | region: 9, district: 36 | Milt Horner Brooke Meier |
Fast Pitch Softball
region: 9, district: 36
Milt Horner Brooke Meier |
||
Field Hockey - Girls | (no team) | |
Field Hockey - Girls
|
||
Bass Fishing - Boys | (no team) | |
Bass Fishing - Boys
|
||
Bass Fishing - Girls | (no team) | |
Bass Fishing - Girls
|
||
Flag Football - Girls | (no team) | |
Flag Football - Girls
|
||
Football | class: 5A, district: 6 | Robert Sphire |
Football
class: 5A, district: 6
Robert Sphire |
||
Golf - Boys | (no team) | |
Golf - Boys
|
||
Golf - Girls | (no team) | |
Golf - Girls
|
||
Indoor Track - Boys | (no team) | |
Indoor Track - Boys
|
||
Indoor Track - Girls | (no team) | |
Indoor Track - Girls
|
||
Lacrosse - Boys | (no team) | |
Lacrosse - Boys
|
||
Lacrosse - Girls | (no team) | |
Lacrosse - Girls
|
||
Rifle - Boys | (no team) | |
Rifle - Boys
|
||
Rifle - Girls | (no team) | |
Rifle - Girls
|
||
Slow Pitch Softball | (no team) | |
Slow Pitch Softball
|
||
Soccer - Boys | region: 9, district: 36 | Gustavo Sanchez |
Soccer - Boys
region: 9, district: 36
Gustavo Sanchez |
||
Soccer - Girls | region: 9, district: 36 | Chris Norris |
Soccer - Girls
region: 9, district: 36
Chris Norris |
||
Swimming - Boys | (no team) | |
Swimming - Boys
|
||
Swimming - Girls | (no team) | |
Swimming - Girls
|
||
Tennis - Boys | (no team) | |
Tennis - Boys
|
||
Tennis - Girls | (no team) | |
Tennis - Girls
|
||
Track - Adapted | (no team) | |
Track - Adapted
|
||
Track - Boys | class: 3A, region: 5 | Gregory Woodard |
Track - Boys
class: 3A, region: 5
Gregory Woodard |
||
Track - Girls | class: 3A, region: 5 | Brian Alessandro |
Track - Girls
class: 3A, region: 5
Brian Alessandro |
||
Track - Unified | (no team) | |
Track - Unified
|
||
Trap Shooting - Boys | (no team) | |
Trap Shooting - Boys
|
||
Trap Shooting - Girls | (no team) | |
Trap Shooting - Girls
|
||
Volleyball - Boys | (no team) | |
Volleyball - Boys
|
||
Volleyball - Girls | region: 9, district: 36 | Angie Ford |
Volleyball - Girls
region: 9, district: 36
Angie Ford |
||
Wrestling - Boys | (no team) | |
Wrestling - Boys
|
||
Wrestling - Girls | (no team) | |
Wrestling - Girls
|